When:
12. okt. 2013 @ 06:00 – 07:30
2013-10-12T06:00:00+00:00
2013-10-12T07:30:00+00:00
Where:
Kostivere lasteaia saal
Cost:
1 eur
Contact:
Kadi Truuleht
52 06 600

Inimeste jaoks on jooksmine reeglina lihtsalt üks spordiala, millega võib siis kas pühapäevasportlasena või siis natukene hakkajama inimesena tegeleda ja selle põhiline eesmärk on mingisugune tervislik seisund või selle parandamine. See on aga tegelikult pealispind.

Kui aga minna süvitsi ja hakata vaatama, mis siis ikkagi inimesega toimub, mis teda tänases ühiskonnas ikkagi jooksma ajendab, siis üsna pea me jõuame niisuguste motiivideni, mis ei olegi nii lihtsad. Inimesi panevad tihti jooksma mingisugused sotsiaalsed surved. Näiteks, et teised käivad jooksmas ja võiks ju ka alustada või et jooksmine peaks keha ilusamaks tegema. Need on siis ühed motiivid. Selliste sügavamate motiivideni iga inimene ei jõuagi. Ja seda sellepärast, et need esmased motiivid ja eelarvamus, mis tal jooksu suhtes on, kui ta ei ole sellega ise tegelenud, on tihtipeale nii tugevad ja mõnes mõttes ka nii põhjendatud, et jooksu sügavam sisu ja suhted, mis nende elementide vahel tekivad (jooksja, keskkond ja jooksmine), ei avanegi.

Kui inimene pärast oma pikka tööpäeva läheb välja, jookseb hästi kiirelt oma pulsi üles, jookseb oma pool tundi ära ja tunneb, et ta on higiseks saanud, et tal on raske ja siis ta tunneb, et on teinud trenni. Aga tegelikult mitte midagi tema elus sellest ei muutu. Peale teadmise, et ma olen midagi ära teinud ja võibolla on lihtsalt natuke parem tunne. See viibki selleni, et jooksukogemus viib enesepetumehhanismideni, mida enamus inimesi ära ei taba. Inimesed ei peatu, et enesepetu üle järele mõelda ja sellepärast see toimibki väga hästi. See võti, kuidas seda kõrvalt näha või kuidas sellest edasi minna, jääb meie eest varjatuks.

Jooksukogemuse teebki eriliseks see, et kui meil tavaelus on kuidagi keha, vaim ja hing eraldi, siis jooksukogemuses, tänu sellele, et meie keha on väga intensiivselt kohal, tulevad sama inteniivselt kohale ka meie mõtted. See, mis jooksust sünnib, sõltubki sellest, kes me oleme ja kus maal me iseendaga oleme.

Mida kujutab endast jooksukogemus koos nende kolme elemendiga ja kuidas jooksja nendega suhestub?
Teemast räägib maratonist ning jooksufilosoofiks tituleeritud Kristjan Puusild.